close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
آزمایشگاه
به وبسایت ما خوش آمدید . قالب جدید وبسایت رونمایی شد نظرات خود را اعلام کنید
محل تبلیغات شما
نویسندگان مطالب
عضویت در وبلاگ

 

جهت دانلود بر روی تصویر کلیک کنید.

جهت دانلود بر روی تصویر کلیک کنید.

منبع: اسکای علوم


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:325 تاریخ:پنج شنبه 31 / 01 / 1396 موضوع:آزمایشگاهعلوم نهم
نام فایل:تبدیل مس به طلا
تبدیل مس به طلا video دانلود

 


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:529 تاریخ:شنبه 10 / 07 / 1395 موضوع:آزمایشگاهمطالب آزمایشگاهیانیمیشن وفیلمعلوم نهم

 در این محتوا با فرمت swf انواع میوه ها و سیزیجات و ... را زیر میکروسکوپ مشاهده می کنید.
برای ورود به برنامه بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:286 تاریخ:چهار شنبه 30 / 07 / 1393 موضوع:نرم افزار های متفرقهآزمایشگاهآزمایشگاه مجازی

وسایل مورد نیاز:

-یک بطری نوشابه خانواده

-مقدار کمی الکل طبی یا صنعتی با خلوص بالا
-کبریت

*روش کارمقدار کمی الکل (حدود ۲ یا ۳ قطره) در بطری نوشابه خانواده ریخته و درب بطری را ببندید. سپس با حرکت دادن و فشار دادن بطری سعی کنید الکل داخل بطری بخار شده و تمام فضای داخل بطری از بخار الکل پر شود.  سپس بطری را مطابق شکل آماده پرواز قرار داده، درب بطری را باز کرده، بلافاصله کبریت روشنی را به دهانه‌ی بطری نزدیک کنید.
یک آزمایش ساده و جالب (موشک الکلی)
احتیاط: دقت کنید که موشک به سمت کسی یا چیزی قرار نداشته باشد، در صورت پرواز، موشک در حدود ۱۰ متر پرواز می‌کند. همچنین شاید سوختن گاز خروجی از بطری باعث آسیب دیدن دست شما شود. بنابراین کبریت را با احتیاط نزدیک کنید. توضیح مشتعل شدن گاز داخل بطری، باعث افزایش حجم آن شده و باعث می‌شود گاز با سرعت خارج شود. خارج شدن گاز طبق قانون سوم نیوتن باعث به جلو پرتاب شدن بطری می‌شود.


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:417 تاریخ:چهار شنبه 23 / 07 / 1393 موضوع:سایرمطالب و مقالات علمیآزمایشگاهآزمایشات متفرقه

آیا دوست دارید دوستانتان را شگفت زده کنید.

خوب ابتدا باید یه خورده سر کیسه رو شل کنید و کمی ولخرجی کنید.
دوستتون رو باید به صرف خوردن نوشابه دعوتش کنید.


وسایل مورد نیاز:
یک نوشابه دولیتری
یک قرص نعنا
با شاهده فیلم زیر روش کار رو یاد میگیرید:


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:211 تاریخ:پنج شنبه 15 / 12 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

تا الآن خیلی از ما قوطی نوشابه رو بعد از مصرف دور انداختیم. اما آیا تا حالا توجه کرده بودید که با این قوطی چه کار هایی رو می توانید انجام دهید.

امروز یکی از کاربرد های ان را به شما اموزش خواهیم داد.

خوب یه قوطی نوشابه خالی رو بردارید و به دوستانتون بگویید می توانید اون را به حالت زیر در بیارید.

مطمئن باشید نمی تونن.مگر این که مطلب زیر رو خونده باشند.

 خوب شما به راحتی میتوانید این کار رو انجام دهید.مقداری آب (نصف استکان) آب را در قوطی بریزید و اون را خم کنید.

چه قدر ساده بود….


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:287 تاریخ:پنج شنبه 15 / 12 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

نام اصلی و صحیح فیلتر ی که در دهانه دودکش کارخانه ها نصب می شود
رسوب دهنده ی الکتریکی است . رسوب دهنده ی الکتریکی از توری فلزی نازکی با بار الکتریکی مثبت و دو تیغه ی و دو تیغه ی فلزی که به زمین متصل هستند و دارای بار الکتریکی منفی هستند  تشکیل شده اشت

ذرات دود و گرد و غبار هنگام عبور از میان توری فلزی توری فلزی دارای بار مثبت می شوند . ذره های دود باردار شده، توسط تیغه های دارای بار منفی جذب می شوند( چون بار الکتریکی منفی و مثبت یکدیگر را جذب می کنند) و روی تیغه ها رسوب می کنندو به این ترتیب از هوا جدا می گردند . تیغه ها را هر چند روز یکبار با ضربه زدن به وسیله یک چکش بزرگ و مخصوص که جزء فیلتر است می تکانند تا  دوباره اماده به کار شوند( در ضمن می توان پس از تکاندن از خاک های ریخته شده استفاده کرد مثلا در ژاپن از انها برای ساخت کاسه های کوچک سفالی استفاده می کنند.)

                                      


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:1321 تاریخ: 27 / 11 / 1392 موضوع:علوم سوم سابقبخش3سایرمطالب و مقالات علمیآزمایشگاهمطالب آزمایشگاهی

ویدیوی انجام یک آزمایش جالب از تاثیر فشار هوا

 

دانلود رایگان فشار هوا


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:342 تاریخ:چهار شنبه 16 / 11 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

مقدار كمي (2 قاشق غذاخوري) پودر آلومينيم را درون يك ارلن يا بطري شير بريزيد.

 

بر روي آن حدود 15 سي سي جوهرنمك اضافه كنيد.

بلافاصله بادكنكي به دهانه آن ببنديد پس از لحظاتي دهانه بادكنك را با نخ ببنديد

و آن را رها كنيد آنچه را مشاهده مي كنيد تفسير كنيد.

 

 

 

 

 

توجه:

هنگام انجام اينگونه آزمايشات دقت و احتياط را فراموش نكنيد

و حتي الامكان زير نظر افراد مطلع انجام دهيد.

 


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:174 تاریخ:سه شنبه 15 / 11 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

وسایل لازم : یک سنجاق قفلی بزرگ ـ یک میله ی چوبی به طول تقریبی 10 سانتی متر که وسطش سوراخ شده است.

روش کار : قسمت متحرک سنجاق قفلی را از وسط چوب عبور دهید.سپس سنجاق را ببندید ، و آنگاه سنجاق را بین انگشت شست و سبابه ی دست چپ خود بگیرید و آن را افقی نگه دارید به طوری که میله ی ثابت سنجاق دور از نگاه حاضران بوده و به طرف شما باشد. اکنون با انگشت سبابه ی دست راست خود به یک انتهای چوب مرتباً ضربه بزنید تا به طور مداوم به میله ثابت سنجاق بخورد. اینجا است که آزمایش شگفت آور می شود زیرا به نظر می رسد چوب از میله ی ثابت سنجاق ضمن چرخش به طور دائم عبور می کند.

توضیح : وقی آزمایشگر ضربه شدیدی به یک انتهای چوب می زند همان انتها پس از رسیدن به میله ی ثابت با سرعت تمام بر می گردد تا با همان میله ثابت از طرف دیگر برسد زیرا از نظر علم فیزیک هر عملی را عکس العملی است در خلاف جهت ولی رفت و برگش این چوب به حدی سریع است که بیننده متوجه ی جهت چرخش و عکس آن نمی شود و احساس می کند که چوب از قسمت ثابت سنجاق عبور کرده است. در واقع اینجا  یکی از بزرگترین خطاهای بینایی انجام می پذیرد و سبب این همه شگفتی می شود.

نکته : اولاً به جای چوب 10 سانتی متری می توانید برای اجرای این آزمایش از چوب کبریت هم استفاده کنید ، ثانیاً در این آزمایش هر قدر شما تمرین قبلی بیشتری داشته باشید نتیجه جالب تر خواهد بود.

 


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:210 تاریخ:سه شنبه 15 / 11 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

هدف : انتهای یک اسکناس در روی دهانه یک بطری نوشابه قرار دارد . یک بطری دیگر از همان نوع بطری به طور وارونه روی بطری مزبور گذاشته شده است . به این ترتیب اسکناس بین آن دو واقع است و دو بطری به حالت تعادل تقریبا پایدار هستند . آزمایشگر با یک ضربه محکم و سریع که به اسکناس وارد می کند ، آن را از بین دو دهانه بیرون می کشد .

وسایل لازم : دو بطری خالی نوشابه از یک نوع ، یک اسکناس تا نشده (به جای آن می توانید یک صفحه کاغذ به همان ضخامت و به همان ابعاد به کار برید .)

روش کار : قبل از هر چیز بطری ها را طوری روی هم قرار دهید که تعادل آنها نسبتا پایدار باشد . یک انتهای اسکناس را بین دو دهانه ی بطری قرار دهید ، به طوری که فقط یکی دو سانتیمتر از آن در یک طرف بطری ها و بقیه در طرف دیگر باشد . حال با دست چپ از انتهای دیگر اسکناس بگیرید و آن را تقریبا افقی نگه دارید و با انگشت سبابه دست راست ضربه ای خیلی محکم و سریع به وسط بخش بزرگ اسکناس بزنید و آن را از بین این دو دهانه خارج بسازید . ملاحظه خواهید کرد که تعادل بطری ها به هم نمی خورد و آنها به همان وضع باقی می ماند.

توضیح : در اینحا با یکی از بهترین آزمایش های مربوط به نیروی اینرسی سروکار داریم . کوچکترین ضربه ای که به یکی از این بطری ها وارد شود آنها را از حالت تعادل خارج می کند ، ولی وزن سنگین آنها سبب می شود که پس از کشیدن اسکناس از بین دو دهانه ، آنها تعادل خود را حفظ کنند.

یادآوری : ابتدا بطری ها را بدون اسکناس روی هم قرار دهید و از تعادل آنها مطمئن شوید ، سپس اسکناس ها را بین آن ها بگذارید و ضربه ای به طور محکم و سریع به آن وارد کنید و در یک لحظه خیلی کوتاه آن را خارج سازید 


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:259 تاریخ:سه شنبه 15 / 11 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

دلیل آزمایش بالا چیست؟….
عامل اصلی آن فشار هوا است.
بله
وقعی با انگشت دست خود نی را مسدود کردید هوا نمی تونه از نی خارج بشه و درون نی محبوس می مونه و فشار هوای درون نی باعث استحکام نی میشه و نی به راحتی درون سیب زمینی فرو میره.
اما وقتی سر نی باز است هوا از سر باز اون خارج میشه و نی حالت استحکام خودش رو از دست میده.


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:299 تاریخ:شنبه 12 / 11 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

در آزمایش بالا روی صفحه فلزی مقداری پودر ریخته می شود و با کشیدن یک گوی روی صفحه ارتعاشی به صفحه منتقل می شود. بر اثر تداخل سازنده و ویرانگر موج روی صفحه، شکل های زیبایی ایجاد می شود


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:163 تاریخ:شنبه 12 / 11 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

این آزمایش دلیلی بر “اصل پایستگی انرژی” است؛ این اصل می‌گوید انرژی نه ایجاد و نه نابود می‌شود، بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود.

گهواره نیوتن آخرین بخش این قانون را به خوبی نشان می‌دهد، چرا که نشان می‌‌دهد چگونه انرژی بالقوه یک گوی به انرژی جنبشی تبدیل می‌شود، در طول ردیف گوی‌ها منتقل می‌شود و نهایتا باعث نوسان کردن گوی انتهایی به سمت بالا می‌شود.


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:554 تاریخ:شنبه 12 / 11 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

وسایل مورد نیاز:

۱-دو کاسه آب

۲- نشاسته

۳- بتادین

۴ – قرص جوشان

شرح کار:

مقداری نشاسته را در یک کاسه آب حل کنید.

در کاسه آب دیگر مقداری بتادین ریخته تا رنگ ان زرد شود.

یکی از دستانتان را در ظرف نشاسته ببرید  و بعد ان را در ظرف آب و بتادین قرار دهید. در نهایت شگفتی آب به رنگ ابی در می آید.

حال مقداری قرص جوشان وارد ظرف آب و بتادین کنید. در  کمال  ناباوری آب به رنگ شفاف در می آید


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:231 تاریخ:شنبه 12 / 11 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشات متفرقه

ارلن

ارلن یا بالن ارلنمایر (به آلمانی: Erlenmeyer) (به انگلیسی: Erlenmeyer Flask) نوعی ظرف آزمایشگاهی مخروطی شکل است که عموماً در جهت جوشاندن مایعات آزمایشگاهی و جدا سازی گازها به کار می‌رود. نام آن از نام مخترع آنریچارد ارلنمایر شیمی‌دان آلمانی گرفته شده است و چون دهانه اش باریک است برای مخلوط کردن مایعات نیز به کار می‌رود.

انواع

۱- ارلن معمولی (در اندازه و دهانه‌های مختلف)

۲- ارلن تخلیه (اندازه‌ها و دهانه‌های مختلف)

 

استوانه مدرج یا مزور
استوانه مدرج یا مزور (به انگلیسی: Graduated cylinder)یکی از ابزارهای آزمایشگاهی است که برای اندازه گیری حجم معینی از مایعات مختلف به کار می رود.این ابزار شیشه ای از یک لوله بلند و یک پایه تشکیل شده است که امکان قرار دادن وسیله را روی میز فراهم می سازد.دقت اندازه گیری این ابزار حجم سنجی از بورت و پیپت کمتر است.
بشر

بـِشِر (به فرانسوی: Bécher)(به انگلیسی: Beaker) وسیله‌ای است که معمولاً برای همزدن، مخلوط کردن و یا گرم کردن مایعات در آزمایشگاه به کار می‌رود. بشرها عموماً استوانه‌ای شکل با کف تخت ومدرج هستند. بشرها در اندازه‌های مختلف از یکی میلی لیتر تا چندین لیتر موجود هستند.

بشرها ممکن است از شیشه (اغلب پیرکس) یا پلاستیک ساخته شده باشند. بشرهایی که برای نگه داری مواد خورنده استفاده می‌شوند باید از مواد مقاوم به خورده شدن مانند تفلون ساخته شده باشند.

بشرها ممکن است برای اینکه مواد داخل آنها آلوده نشوند و یا از بین نروند با یک شیشه ساعت پوشیده شوند. بشرها معمولاً با استفاده از خطهایی که بر روی آنها کشیده شده‌است درجه بندی می‌شوند. برای نمونه یک بشر ۲۵۰ میلی‌لیتری ممکن است به درجه‌های ۵۰، ۱۵۰، ۲۰۰ و ۲۵۰ تقسیم بندی شده باشد. این درجه بندی ممکن است در بشرهای گوناگون متفاوت باشد.

تفاوت بشر با ارلن در عمود بودن دیواره‌های آن است در صورتی که در ارلن دیواره‌ها مایل است. بشرها بیشتر در شیمی عمومی استفاده می‌شوند.

بشرهای پیرکس برای حرارت دادن محلولها در کوره یا روی شعله آتش استفاده می‌شود. در آزمایشهایی که نیاز به هم زدن باشد، بشر به دلیل ساختار ویژه خود، ظرف آزمایش مناسبی است زیرا ظروف آزمایشگاهی دیگر مانند ارلن یا بالون بدلیل گردن نسبتاً باریک برای این کار مناسب نیستند.

 

بالن حجمی

بالن حجمی یا بالن ژوژه(به انگلیسی: Volumetric flask) یکی از ابزارهای آزمایشگاهی می‌باشد که برای ساخت محلولها با غلظت معیین از آن استفاده می‌شود.این نوع بالن دارای یک گردن بلند است که بر روی آن خط نشانه‌ای قرار دارد.بالن‌های حجمی دقت بالایی داشته و فقط می‌توان حجم نوشته شده روی آن را به کمک آن از محلول حجم سنجی کرد.برای این نوع بالن در پوش پلاستیکی طراحی شده‌است تا بتوان در هنگام محلول سازی آن را به راحتی تکان داده و محلول را هم زد

پیپت


دو نوع پیپت مدرج(راست)و دو نوع پیپت حبابدار(چپ)

پیپت(به انگلیسی: Pipettes) یکی از ابزارهای آزمایشگاهی می باشد که به منظور برداشتن اندازهٔ دقیقی از مایع در آزمایشگاه از آن استفاده می شود.این وسیله معمولا از شیشه ساخته می شود و برخلاف وسایلی مانند بشر و ارلن نمی تواند در معرض شعله مستقیم قرار گیرد.

ساختار و انواع

پیپت ها معمولا در دو نوع پیپت مدرج و پیپت حباب دار(یا پیپت ژوژه) ساخته می شوند. پیپت مدرج یک لوله شیشه ای صاف می باشد که یک انتهای آن نازک تر است. در این نوع پیپت بدنه وسیله بر حسب حجم های مختلف مدرج شده است ودقت وسیله به کوچکترین واحد تقسیم بندی روی بدنه بستگی دارد.در این نوع پیپت می توان حجم های مختلف و دلخواه را بر اساس ظرفیت پیپت برداشت.

پیپت حباب دار از یک لوله صاف که در میانه آن یک حباب وجود دارد تشکیل شده است و در قسمت بالایی آن یک خط نشانه وجود دارد.دراین نوع پیپت بر خلاف پیپت مدرج فقط مقدار حجم معین تعیین شده روی ابزار قابل برداشتن است. پیپت ها را به وسیله ابزار دیگری به نام پوآر(یا پیپت پرکن) استفاده می کنند.این ابزار که در انتهای لوله پیپت بسته می شود با ایجاد خلاء در داخل پیپت مایعات را به داخل آن می کشد.

پیپت میکروبی نوعی از پیپتها است که دقت بیشتری دارد

 

بورت

بورت وسیله‌ای شیشه‌ای است که به شکل استوانه‌ای عمودی مدرج با شیری در انتها ساخته می‌شود. این وسیله برای ریختن حجم دقیقی از واکنشگرهای مایع در آزمایشهای شیمی مثل سنجش حجمی (تیتراسیون) مورد استفاده قرار می‌گیرد. ت‌ها بسیار دقیق درجه بندی شده‌اند: بورت‌های کلاس A دقتی معادل ۰٫۰۵ میلی لیتر دارند.

 


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:430 تاریخ:پنج شنبه 10 / 11 / 1392 موضوع:آزمایشگاهمطالب آزمایشگاهی

این وسیله برای اندازه گیری ارتفاع کوه ها یا ساختمان های بلند، بدست آوردن زمان و ناوبری نیز استفاده می شود. این وسیله از یک نیم دایره مدرج و لوله “نشانه گیری” تشکیل شده است. شما می توانید یک اسطرلاب ساده بسازید و به کمک آن ارتفاع درختی را (بدون نیاز به مثلثات) بدست آورید. برای این منظور، از طریق اسطرلاب به بالای درخت نگاه کنید و زاویه ارتفاع را بدست آورید. به کمک این زاویه و فاصله تان از درخت و با توجه به قائم الزاویه بودن مثلث، یک رسم (با رعایت مقیاس) روی کاغذ شطرنجی بکشید. بدین ترتیب ارتفاع مثلث همان ارتفاع درخت (البته با مقیاس) خواهد بود.

 

وسایل مورد نیاز


خط کش، قلم، خلال دندان، گیره کاغذ، قیچی، خمیر مجسمه سازی، نوار چسب، پرگار، نخ، نقاله، دفتر یادداشت، دو ورق کاغذ رنگی، کاغذ رسم

١- روی کاغذ مقوایی، یک نیم دایره به شعاع ١٢ سانتیمتر رسم کنید. به کمک نقاله، به ازای هر ١٠درجه خطی بکشید- خط ٠درجه در نقطه میانی باشد.

۲- محل های علامت گذاری شده روی نیم دایره را خط بکشید تا زاویه ها مشخص شوند. اطراف نیم دایره را ببرید. مقوای مستطیلی دیگری به طول نیم دایره ببرید. آن را به شکل لوله در آورید.

۳- لوله را به چسب نواری محکم کنید. به کمک گیره کاغذ؛ لوله را به کناره مستقیم نیم دایره وصل کنید، تا بدین وسیله چشمی اسطرلاب حاصل گردد.

۴برای ساخت شاقول، یک تکه خمیر مجسمه سازی گرد کنید و خلال دندانی از آن عبور دهید تا سوراخ شود. ٢٠سانتیمتر از نخ را بریده و آن را از سوراخ رد کنید. انتهای آن را گره بزنید.

۵شاقول را در پشت اسطرلاب نگه دارید، آن را با نوار چسب به نقطه وسطی ثابت کنید. نخ را طوری آویزان کنید تا روی چشمی بیافتد از وسط آویزان شود.


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:342 تاریخ:چهار شنبه 20 / 09 / 1392 موضوع:آزمایشگاهمطالب آزمایشگاهی

این سایت بیشتر انیمیشن های علوم را در خود دارد

برای ورود به سایت آزمایگاه مجازی کلیک نمایید


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:316 تاریخ:پنج شنبه 16 / 08 / 1392 موضوع:آزمایشگاهآزمایشگاه مجازی
 

۱- چرخ و محوری را نشان دهید که مزیت آن بیشتر از 1 باشد؟

2- در یک برق نما از طریق تماس بار منفی ایجاد کنید؟

3- بالن ته گرد – قیف جدا کننده را با ذکر کاربرد آن نشان دهید؟

۱- اهرم نوع دوم بسازید ؟

2- با استفاده از وسایلی ساده اثر فشار هوا را نشان دهید؟

3- با استفاده از وسیله ای مناسب ml2 اسید را در مقداری آب حل کنید ؟

-۱ مدل مولکولی گاز نیتروژن دی اکسید را بسازید؟

2- با آزمایشی الکترولیت ویا غیر الکترولیت بودن محلولی را نشان دهید ؟

3- الکتروسکوپ را نشان داده وکار آن را توضیح دهید؟

1- راه شناسایی اسیدرا با آزمایشی بنویسید؟

2- میزان اسیدی یا بازی بودن یک محلول را مشخص کنید؟

3- آمپرسنج را نشان داده وکارآن را توضیح دهید؟

1- با انجام آزمایشی کارانجام شده را اندازه بگیرید؟

2- توان خودرا با انجام آزمایشی اندازه بگیرید؟

3- ولت سنج را نشان داده وکار آن را توضیح دهید؟


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:269 تاریخ: 12 / 08 / 1392 موضوع:آزمایشگاه

دانلود مقاله ی وسایل از ماشیگاه شیمی

 

www.pro.uploadpa.com (400×169)


نویسنده : amin.shafiee نظرات: بازدید:244 تاریخ:چهار شنبه 03 / 07 / 1392 موضوع:آزمایشگاهمطالب آزمایشگاهی