طرح درس روزانهعلوم تجربی پایه هفتم فصل ششم دوره متوسطه(اول)
مشخصات کلی |
شماره طرح درس: 12
موضوع درس:باران چگونه تشکیل می شود؟ |
مجری: طیب فتح الهی تاریخ اجرا:17/9/92 مدت زمان اجرا: 90دقیقه |
مدرسه ومحل اجرا:نمونه باهنر سال تحصیلی:93-92 کلاس: هفتم B تعداد فراگیران: 21نفر |
|||||
اهداف |
کلی |
آشنایی با چگونگی تشکیل باران واین که باران پس از بارش به کجا می رود. |
||||||
رفتاری
|
فراگیران در پایان درس بتوانند: |
حیطه/سطح |
||||||
1-شرایط تشکیل باران رابیان کند. 2-علت بارش برف وتگرگ شرح دهد. 3-با انجام آزمایش علت بارش باران را توضیح دهد. 4-پس از بارش آب ها به چه صورت هایی درمی آیند. 5-حوضه آبریز و مخروط افکنه را تعریف کند. 6-حوضه های آبریز منطقه خود را بشناسد. 7-مزایا و مشکلات سدها را با هم مقایسه کند. 8-آب را یک نعمت خداوندی دانسته و از هدر رفتن آن جلوگیری کند. |
دانشی |
|||||||
مهارتی |
||||||||
دانشی |
||||||||
دانشی
مهارتی نگرشی |
||||||||
انتخاب |
روش های(الگوهای) تدریس |
بارش مغزی ، پرسش و پاسخ ، نمایشی(فیلم و عکس) |
||||||
رسانه های آموزشی |
تابلو/ کتاب / فیلم / عکس |
زمان(دقیقه) |
||||||
مراحل اجرا |
کارهای مقدماتی |
احوالپرسی،ایجادانگیزه،حضوروغیاب،بررسی تکالیف
|
15 |
|||||
ارزشیابی تشخیصی |
فعالیت معلم |
فعالیت فراگیران |
5 |
|||||
این ارزشیابی به منزله تعیین نقطه شروع است: آب چه نقشی در زندگی ما دارد؟ آبکره چیست ؟ توزیع آب دربخش های مختلف آبکره چگونه است؟
|
درگیر شدن دانش آموزان با موارد مطرح شده و پاسخ دادن به انها |
|||||||
ارائه درس |
1-با انجام آزمایش چگونگی بارش و شرایط تشکیل باران را توضیح می دهیم. 2-علت بارش برف وتگرگ راشرح میدهیم 3-بااستفاده از فیلم هواشناسی وکارهای آن راتوضیح می دهیم. 4- با انجام آزمایش نشان می دهیم که باران پس از بارش کجا می رود. 5- بااستفاده از تصاویر چرخه ی آب را شرح می دهیم. 6- بااستفاده از فیلم حوضه آبریز و تشکیل مخروط افکنه را شرح می دهیم.
|
انجام آزمایش بصور ت گروهی و ارائه گزارش آن(درهر دو مورد)
توجه و دقت ومشارکت در بحث
پرسش و پاسخ در مورد مباحث مطرح شده
حل فکر کنید صفحه63
مطالعه درس جدید |
40 |
|||||
فعالیت های تکمیلی |
جمع بندی و نتیجه گیری |
مرور درس ارائه شده با بهره گیری از دانش آموزان |
10 |
|||||
ارزشیابی تکوینی( مرحله ای) |
پرسش از مواد تدریس شده با توجه به هدف های رفتاری و آزمایش های انجام شده |
10 |
||||||
تعیین تکلیف |
انجام جمع آوری اطلاعات صفحه62 و فعالیت صفحه63
|
5
|
||||||
تعیین موضوع جلسه آینده |
پرسش ، بررسی فعالیت ها، ارائه درس جدید |
5 |
||||||
دانلود طرح درس
از معدن تاخانه