close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
سایت تخصصی علوم دوره ی متوسطه ی اول - مطالب ارسال شده توسط ehsan
به وبسایت ما خوش آمدید . قالب جدید وبسایت رونمایی شد نظرات خود را اعلام کنید
محل تبلیغات شما
نویسندگان مطالب
عضویت در وبلاگ

برای تهیه گلاب راه های متتفائتی وجود دارد که یکی از ساده ترین راه ها و البته بی دقت ترین آن روش زیر است.

مقداری برگ گل در ظرف آب ریخته و روی اجاق حرارت دهید.بعد از مدت ۲۰ دقییقه مخلوط را صاف نمایید و محلول صاف شده گلاب است که می توانید آن را در یخچال نگه داری کنید.

 

 


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:195 تاریخ:چهار شنبه 23 / 7 / 1393 موضوع:مطالب و مقالات علمی

واندوگراف دستگاهی است که می‌تواند مقدار زیادی الکتریسیته ساکن تولید کند، درستمثل ابرها؛

به‌طوري كه وقتی دست‌تان را به آنمی‌زنید، می‌توانید جرقه‌هایی مثل رعد و برق را در اتاق خودتان ببینید .مولدواندوگراف، دستگاهي است كه مي‌تواند بارها و ولتاژهاي خيلي بالايي را توليد كند.

در اين مولد، يك تسمه لاستيكي كه به سرعت حركت مي‌كند، بارهاي منفي را به داخليك پوسته فلزي كروي مي‌برد اين پوسته بر روي يك پايه عايق نصب شده است تا بارروي آن نتواند منتقل شود اگر اين پوسته را باردار كرده و و يك كره متصل به زمين در نزديك آن قرار دهيد، جرقه‌هاي بزرگي مانند جرقه‌هاي كوچك آذرخش (برقآسمان)، در ميان دو كره توليد مي‌شود.

بار الكتريكي منفي بر روي پوسته كروي بهاندازه‌اي زياد است كه هوا (كه در حالت عادي عايق است) را براي لحظه‌اي به رساناتبديل مي‌كند وجرقه و بار الكتريكي، به طرف كره متصل به زمين (يا اگر شما خيلينزديك آن باشيد به طرف شما) حركت مي‌كند.

 لوازم ساخت یک واندوگراف

یک کش پهن لاستیکی

سیم
میخ
یک آرمیچر کوچکمثل موتور بادبزن

یک تکه لوله PVC

یک سیخ چوبی

 کیسه پلاستیکی

نوارچسب
قوطی نوشابه فلزی

بطری نوشابه پلاستیکی

 2 باتری 3ولتی

یک ظرف ماست پلاستیکی کوچک


طرزساخت:

1.     وسط ظرف ماست را سوراخ کنید.

2.      آرمیچر را درست زیرسوراخ به ظرف بچسبانید.

3.     میخ را داغ کنید و با احتیاط 2 سوراخ برای عبورسیم‌های آرمیچر در دیواره ظرف درست کنید. سیم‌ها را از سوراخ‌ها رد کنید.

4.      سوراخ دیگری درست عمود بر محور موتور آرمیچر ايجاد كرده و از آن یک سیم آزادبگذرانید که سیم زمین بشود.

5.      لوله PVC را روی ظرف بگذارید. بالای لوله یک تکهاز سیخ چوبی را قرار دهید. دور سیخ را با نوارچسب بپیچید تا کلفت شود. حالا کش رادور سیخ بیندازید. سر دیگر کش را به محور آرمیچر بیندازید.

6.     همه چیز را با نوارچسبسفت کنید.

7.     حالا سر و ته بطری پلاستیکی را ببرید. لوله PVC باید در بطری جاشود. روی سر بطری هم قوطی نوشابه را بگذارید.

8.     انتهای بطری نزدیک به قوطی راسوراخ کنید؛ از آن یک سیم - که سرش را لخت کرده‌اید - بگذرانید و آن را به قوطی وصلکنید و با چسب محکم کنید.

9.     حالا سیم‌های بیرون‌آمده از ظرف ماست را بهباتری‌ها وصل کنید. بعد از چند دقیقه همه چیز برای رعد و برق حاضر است؛ کافی است به قوطی دست بزنید.

 


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:630 تاریخ:سه شنبه 19 / 01 / 1393


پژوهشگران دانشگاه ایلینویز موفق به ساخت یکی از نازک‌ترین و دقیق‌ترین دماسنج‌های جهان شدند.این دماسنج انعطاف‌پذیر، مجهز به حسگرهای نانومقیاس و قابل پوشیدن است که می‌تواند دمای بدن را از روی پوست با دقت چندمیلیونیوم کلوین گزارش کند. از این فناوری هم در بخش بیمارستانی و هم در منازل می‌توان استفاده کرد.

به گفته محققان این پروژه، حسگرهای مورد استفاده در این دستگاه دارای خواص فیزیکی ویژه‌ای هستند؛ برای مثال بسیار نازک و در عین حال محکم هستند، این ویژگی‌ها شبیه به پوست انسان است؛ بنابراین در صورتی که روی پوست بیمار چسبانده شود، بیمار وجود آن را احساس نمی‌کند. از سوی دیگر بیمار می‌تواند به راحتی از دست خود استفاده کند، به طوری که با خم شدن یا چروکیده شدن پوست، تغییری در عملکرد و ساختار این دستگاه ایجاد نمی‌شود.

روی این دستگاه نودهای حسگری متعددی وجود دارد که هر یک می‌تواند دمای یک نقطه از پوست را اندازه‌گیری کند و در نهایت دمای بدن را با دقتی در حد چند میلیونیوم کلوین گزارش کند. با این ابزار می‌توان چگونگی حرکت گرما از طریق جریان خون و نحوه تغییر دما را در رگ‌های خونی مطالعه کرد. این ابزار می‌تواند اطلاعات جالبی را درباره سلامتی رگ‌های قلبی ارائه کند.

از سوی دیگر جریان الکتریکی از این حسگرها عبور می‌کند و این عبور جریان موجب تولید گرما (گرمای ژول) می‌شود، در نهایت این گرما به پوست اعمال می‌شود. با این دستگاه می‌توان اعمال گرما به پوست را مورد مطالعه قرار داد و هدایت گرمایی پوست را به دقت بررسی کرد. در برخی موارد می‌توان از این گرما برای بهبود زخم‌ها نیز استفاده کرد.از آنجایی که این حسگرها در لایه‌ای از جنس پلی‌آمید به صورت ساندویچی محصور شده‌اند، این دستگاه ضد آب بوده و عایق الکتریکی است.


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:519 تاریخ:دو شنبه 18 / 01 / 1393


توماس ادیسون در سنین پیری پس از اختراع لامپ، یکی از ثروتمندان آمریکا به شمار می‌رفت و درآمد سرشارش را تمام و کمال در آزمایشگاه مجهزش هزینه می‌کرد که ساختمان بزرگی بود.
این آزمایشگاه، بزرگ‌ترین عشق پیرمرد بود. هر روز اختراعی جدید در آن شکل می‌گرفت تا آماده بهینه‌سازی و ورود به بازار شود. در همین روزها بود که نیمه‌های شب از اداره آتش‌نشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند، آزمایشگاه پدرش در آتش می‌سوزد و درحقیقت کاری از دست کسی برنمی‌آید و تمام تلاش ماموران فقط برای جلوگیری از گسترش آتش به دیگر ساختمان‌هاست.
ها تقاضا کردند که موضوع به نحو قابل قبولی به اطلاع پیرمرد رسانده شود. پسر با خود اندیشید که احتمالا پیرمرد با شنیدن این خبر سکته می‌کند و لذا از بیدار کردن او منصرف شد و خود را به محل حادثه رساند و با کمال تعجب دید که پیرمرد در مقابل ساختمان آزمایشگاه روی یک صندلی نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره می‌کند.

پسر تصمیم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او می‌اندیشید که پدر در بدترین شرایط عمرش به سر می‌برد. ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را دید و با صدای بلند و سرشار از شادی گفت: پسر تو اینجایی؟ می‌بینی چقدر زیباست! رنگ‌آمیزی شعله‌ها را می‌بینی؟ حیرت‌آور است! من فکر می‌کنم که آن شعله‌های بنفش به علت سوختن گوگرد در کنار فسفر به وجود آمده است!

وای! خدای من، خیلی زیباست! کاش مادرت هم اینجا بود و این منظره زیبا را می‌دید. کمتر کسی در طول عمرش امکان دیدن چنین منظره زیبایی را خواهد داشت! نظر تو چیست پسرم؟ پسر حیران و گیج جواب داد: پدر تمام زندگی‌ات در آتش می‌سوزد و تو از زیبایی رنگ شعله‌ها صحبت می‌کنی؟ چطور می‌توانی؟ من تمام بدنم می‌لرزد و تو خونسرد نشسته‌ای؟ پدر گفت: پسرم از دست من و تو که کاری بر نمی‌آید. ماموران هم که تمام تلاششان را می‌کنند.

در این لحظه بهترین کار لذت بردن از منظره‌هایی است که دیگر تکرار نخواهد شد! در مورد آزمایشگاه و بازسازی یا نوسازی آن فردا فکر می‌کنیم! الآن موقع این کار نیست! به شعله‌های زیبا نگاه کن که دیگر چنین امکانی را نخواهی داشت!

فردا صبح ادیسون به خرابه‌ها نگاه کرد و گفت: «ارزش زیادی در بلا‌ها وجود دارد. تمام اشتباهات ما در این آتش سوخت. خدا را شکر که می‌توانیم از اول شروع کنیم.» توماس آلوا ادیسون سال بعد مجددا در آزمایشگاه جدیدش مشغول کار بود و همان سال یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشریت یعنی «ضبط صدا» را تقدیم جهانیان کرد. آری او «گرامافون» را درست یک سال پس از آن واقعه اختراع کرد.

ارزش زیادی در بلاها وجود دارد، چون تمام اشتباهات در آن از بین می‌رود.


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:545 تاریخ:دو شنبه 18 / 01 / 1393 موضوع:سایرمطالب و مقالات علمیزندگی نامه ی دانشمندان

در ادامه مطلب برای شما همکاران محترم و ارجمند و دانش آموزان عزیز جزوه ورق زن علوم را قرار داده ایم.

امید است که مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

حجم فایل: 29MB

کتاب جنگل 2   The Jungle Book 2 (زبان اصلی)

 


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:1412 تاریخ:سه شنبه 05 / 01 / 1393 موضوع:علوم هفتمکتب درسی وراهنمای معلمجواب پرسش های کتابجزوات
راحل مختلف تهیه محصولات چدن و فولاد به روش کوره بلند و روش اسفنجی استفاده از کنورتور جهت فولاد سازی و ریخته گری ممتد برای ساخت اسلب وبیلت و.... بصورت شماتیک در تصویر زیر ارائه گردیده است .
نویسنده : احسان نظرات: بازدید:517 تاریخ:جمعه 01 / 01 / 1393 موضوع:سایرمطالب و مقالات علمیدانستنی ها

کائوچو یا لاستیک جزو مواد بسیار ضروری در زندگی مدرن امروزی است کائوچو به دلیل خواص کشسانی فوق‌العاده‌اش برای ساخت انواع محصولات اعم از لوازم بیمارستانی، وسایل خانگی  و اسباب‌بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کائوچو از گیاهان خاصی گرفته می‌شود. در واقع بیش از 400 نوع گیاه وجود دارد که از

شیرابه آنها مقادیر مختلفی کائوچو به دست می‌آید. قسمت اعظم کائوچوی طبیعی جهان را درخت «هوا برازیلینسیس» تولید می‌کند. این درخت که طول آن به بیش از 35 متر می‌رسد، بومی کشور برزیل است. در حال حاضر، بزرگترین منابع کائوچوی طبیعی جهان در «مالایا» واقع در جنوب شرقی  آسیا قرار دارد

 ابتدا شکافی در تنه درخت به وجود می‌آورند و سپس شیرابه سفید رنگی را که از شکاف خارج می شود، جمع‌آوری می‌کنند... به این ترتیب ورقه‌های کائوچوی  خام این شیرابه را پس از آنکه سفت و خشک شد،به صورت ورقه در می آورند.


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:264 تاریخ:جمعه 01 / 01 / 1393

ساختمان چشم

چشم یك توده تقریباً كروی ژله مانند است كه در پوسته‌ای سخت، صلبیه، و درون كاسه استخوانی چشم، جای گرفته است.

چشم دارای قسمت‌های زیر است:

1- صلبیه: (sclera) پوسته سفت و سفید رنگ اطراف كره چشم كه در جلو به قرنیه متصل می‌شود را گویند كه در داخل كاسه استخوانی چشم قرار دارد.

 2- قرنیه: قرنیه (Cornea) قسمت شفاف، بی رنگ و شیشه مانند جلوی چشم ، که در محل لیمبوس (حلقه دور قرنیه) به ملتحمه متصل می‌شود. قطر افقی آن 75/11 و قطر عمودی 6/15 میلیمتر است. منابع تغذیه قرنیه ، عروق لیمبوس ، زلالیه و اشک است. قسمت سطحی قرنیه بیشتر اکسیژن خود را از اتمسفر می‌گیرد. قرنیه بی‌رنگ است و سبب شکست نوری می‌شود که به دورن چشم می‌آید. بیماری قوز قرنیه یا کراتوکونوس (Keratoconus)باعث اختلال در شكست نور می‌شود. در عمل پیوند قرنیه (Corneal Transplant)، قرنیه بیمار با یک قرنیه سالم از چشم انسانی دیگر که فوت کرده، ‌تعویض می‌گردد.

- ملتحمه: غشاء مخاطی نازك و شفافی می‌باشد كه سطح داخلی پلك‌های فوقانی و تحتانی چشم را مفروش می‌كند و بخش قدامی (جلوی) صلبیه را می‌پوشاند. بیماری التهاب ملتحمه عبارت است از التهاب سطح داخلی پلك و روی سفیدی چشم.

 4- زلالیه: (Anterior chamber) مایع آبگون زلال و شفافی كه بین قرنیه و عنبیه قرار دارد، زلالیه گویند كه نور از آن عبور كرده وارد مردمك می‌شود.

 5- عنبیه: (iris)عنبیه دایره‌ای رنگین است، و مردمک، نقطه سیاه کوچکی است که در وسط این دایره جای گرفته است. رنگ مردمک سیاه است؛  سوراخ مردمک به کمک عنبیه تنگ و گشاد می‌شود؛ عنبیه كه از ماهیچه‌های حلقوی و شعاعی تشكیل شده است، می‌تواند مردمك را در حدود 2 میلی‌متر، در نور روشن، و در تاریكی تا تقریباً 8 میلی‌متر، منبسط یا منقبض كند. یعنی در زیر نور شدید به اندازه سوراخ یک سوزن، جمع و تنگ، و در نور کم، کاملا گشاد و باز می‌شود. در واقع رنگ چشم وابسته به عنبیه است که از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد.

 6- مردمك: (pupil)سوراخ درون عنبیه كه نور از آن عبور می‌كند و كوچك و بزرگ می‌گردد.

 7- عدسی یا لنز: (lens) عدسی عضوی است دو طرف محدب، قابل انعطاف، بدون رگ و شفاف با قطر 9 میلیمتر و ضخامت 4 میلیمتر که ما بین مایع زلالیه و زجاجیه چشم قرار دارد. عدسی رگ خونی ندارد و توسط زجاجیه كه در اطراف آن قرار دارد تغذیه می شود.

 8- زجاجیه: (vitercus)داخل كره چشم، مابین عدسی و شبكیه، ماده ژله مانندی به نام زجاجیه كه شباهت به سفیده تخم مرغ دارد، پر شده است كه نور از آن عبور كرده و به شبكیه می‌رسد.

  9-  شبكیه: (Retina) سطح داخلی كره چشم را  شبكیه یك بافت عصبی حساس به نور است كه به صورت یك لایه نازك در داخل بخش خلفی (عقبی) كره چشم قرار گرفته است و نور را به پیام های عصبی تبدیل كرده به مغز می فرستد. پرده شبكیه بیشتر اكسیژن و مواد مصرفی خود را از یك لایه عروقی به نام مشیمیه (كوروئید) دریافت می كند كه دور تا دور شبكیه را احاطه كرده است. شبکیه از ده لایه بسیار نازک شامل یاخته‌هایی فراوان درست شده در سراسر سطح داخلی چشم را، مانند یک آستر، پوشانیده است.

 10- مشیمیه: بین دیواره سخت صلبیه و شبكیه، یك پوسته درونی، یعنی مشیمیه قرار دارد. این پوسته لایه‌ای تیره است كه با رگ‌های خونی به خوبی تغذیه شده است.

  11- نقطه كور: (Optic disc) نقطه خروج عصب بینایی از چشم به طرف مغز، هیچ سلول گیرنده‌ای ندارد و آن ناحیه نسبت به نور غیرحساس است؛ از این رو آن را نقطه كور می‌گویند.

  12- عصب بینایی: (optic nerve)عصب بینایی به شكل شبكیه در سرتاسر پشت درونه چشم پخش می‌شود. و یك دسته از رشته‌های عصبی از آن در نقطه كور خارج می‌شود.

  13- لكه زرد: (Macala Lutea) درست در اطراف مركز شبكیه گودی كوچكی به قطر 2.5 تا 3 میلیمتر وجود دارد كه لكه زرد یا ماكولا نامیده می‌شود. كه نور اجسام بر آن نقطه اثر كرده و به صورت یك جریان عصبی به طرف مغز می‌رود
نویسنده : احسان نظرات: بازدید:391 تاریخ:پنج شنبه 29 / 12 / 1392 موضوع:سایرمطالب و مقالات علمیدانستنی ها
1)در کدام یک از اتم های زیر نسبت تعداد پروتون به نوترون بیشتر است ؟

1)آهن             2)کربن                3) گوگرد             4)هیدروژن 

2) یک باریکن فوتبال از کل یک ساعت ونیم فوتبال 3/0 آنرا می دود و بقیه زمان را راه می رود اگر در هر ثانیه دویدن  5 متر بدود ودر هر ثانیه از راه رفتن 5/0 متر راه برودتا پایان مسابقه چند کیلو متر حرکت داشته است ؟

1)99/9                 2)75/8     3)1/8                   4)89/1

3)وزنه ای را از روی یک میز به بلندی 1متر با نیروی 45 نیوتن رو به بالابردیم وروی یک لبه یک کتابخانه به بلندی 4/1 متر گذاشتیم  در این فر ایند چقدر انرژی پتانسیل گرانشی در وزنه ذخیره شده است ؟

1)63 ژول              2)18 ژول           3)45 ژول          4) باید وزن وزنه را بدانیم

4)جسمی مکعب شکل به جرم 2/0 کیلو گرم و ابعاد 8 سانتی متر را درون 500 میلی لیتر از مایعی به جرم 220 گرم انداخته ایم چه اتفاقی می افتد ؟

1)جسم روی مایع می آید                                        2)جسم در میان مایع معلق است

3)جسم به زیر مایع خواهد رفت                               4)نمی توان تعیین کرد

4) جدا کردن اتم های اکسیژن از آهن یک تغییر .....است که در مرحله ......از مراحل استخراج فلز آهن است

1)فیزیکی –سوم         2)شیمیایی – سوم      3)فیزیکی – دوم              4)شیمیایی – دوم   

 5) تراکم پذیری کدامیک از مواد زیر بیشتر است ؟

1)یخ خشک (کربن دی اکسید جامد )              2)اتانول              3) بخار آب           4)نفت

 6) اگر 50 اتم هیدروژن وا50 اتم اکسیژن داشته باشیم چند ملکول آب میتوانیم بسازیم ؟(H2O)

1)10 ملکول آب               2)100 ملکول آب                     3)25 ملکول آب                4)50 ملکول آب

7) جنبش ذرات کدامیک از مواد زیر در دمای  63 درجه سانتی گراد بیشتر   است ؟

1) استون (نقطه جوش60 درجه )                             2)آب ( نقطه جوش100 درجه)     

3)  الکل ( نقطه جوش 78  درجه)                         4)کلروفرم ( نقطه جوش 50  درجه)

8)یشترین تغییر حجم بر اثر میزان گرمای یکسان در کدام گزینه رخ میدهد؟

1)600گرم شیشه        2)600 گرم کائو چو       3)600 گرم مس        4)600گرم آهن

9)انرژی پتانسیل کشسانی در چند تا از گزینه های زیر می تواند ذخیره شود ؟

"نیزه ی ورزش پرش با نیزه - زه کمان - توپ بسکتبال - زرد پی آشیال "

 1)1                 2)2                     3)3                     4)


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:643 تاریخ:پنج شنبه 29 / 12 / 1392 موضوع:علوم هفتمسوالات

کره زمین و دیگر کرات و سیارات تشکیل دهنده جهان ما همگی دارای نیرویی هستند که اشیاء را به سوی خود جذب می‌کنند این نیرو را «گرانِش» یا «جاذبه» می‌‌نامیم، که نیوتن آن را کشف کرد.

از دیر باز همواره دو مسئله مورد توجه بود:
·    تمایل اجسام به سقوط به طرف زمین هنگام رها شدن. 
·    حرکات سیارات،·    از جمله خورشید و ماه که در آن زمان سیاره بشمار می‌·    آمدند. 
در گذشته این دو موضوع را جدا از هم میدانستند. یکی از دستاوردهای بزرگ آیزاک نیوتن این بود که نتیجه گرفت: این دو موضوع در واقع امر واحدی هستند و از قوانین یکسانی پیروی می‌کنند.

در سال ۱۶۶۵، پس از تعطیلی مدرسه به خاطر شیوع طاعون، نیوتن، که در آن زمان ۲۳ سال داشت، از کمبریج به لینکلن شایر رفت.او در حدود پنجاه سال بعد نوشت:...در همان سال (۱۶۶۵) این فکر به نظرم آمد که نیروی لازم برای نگه داشتن ماه در مدارش و نیروی گرانش در سطح زمین با تقریب خوبی با هم مشابهند.

ویلیام استوکلی، یکی از دوستان جوان ایزاک نیوتن می‌‌نویسد، وقتی با آیزاک نیوتن زیر درختان سیب یک باغ مشغول صرف چای بوده است نیوتن به او گفته که ایده گرانش در یک چنین حایی به ذهنش خطور کرده است.
استوکس می‌‌نویسد: «او در حالی که نشسته و در فکر فرو رفته بود سقوط یک سیب توجهش را جلب می‌کند و به مفهوم گرانش پی می‌‌برد. پس از آن به تدریج خاصیت گرانش را در مورد حرکت زمین و اجسام سماوی به کار می‌‌برد...» اینکه سیب مذکور به سر آیزاک نیوتن خورده است یا خیرمعلوم نیست!
آیزاک نیوتن تا سال 1687 ،یعنی تقریباً تا ۲۲ سال پس از درک مفهوم اساسی گرانش نتایج محاسبات خود را به طور کامل منتشر نکرد. در این سال دستاوردهایش را در کتاب مشهور اصول که از آثار بزرگ اوست منتشر کرد. از دلایلی که باعث می‌‌شد او نتایج خود را انتشار ندهد، می‌توان به دو دلیل اشاره: یکی شعاع زمین، که برای انجام محاسبات لازم بود و آیزاک نیوتن آن را نمی‌دانست و دیگری، آیزاک نیوتن به طور کلی از انتشار نتایج کار خود ابا داشت زیرا مردی کمرو و درونگرا بود واز بحث و جدل نفرت داشت.


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:196 تاریخ:پنج شنبه 29 / 12 / 1392 موضوع:سایرمطالب و مقالات علمینجوم

تست بینایی جالب از خطای دید! (عکس)


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:202 تاریخ:پنج شنبه 29 / 12 / 1392 موضوع:سایرمعما وتست هوش

1-سلول چیست؟وچند سلول نام ببرید؟

2-شباهت سلول درچیست؟

3-کار غشای سلول را بنویسید؟جنس آن از چیست؟

4-غشا نفوپذیری انتخابی دارد یعنی چه؟

5-کار سیتوپلاسم را بنویسید؟

6-کار هسته را بنویسید؟

7-تقسیم بندی سلول براساس چه انجام می شود؟توضیح دهید؟ با مثال؟

8-رنگامیزی سلول ومشاهده اندامک چگونه انجام می شود؟چرا؟

9-لوگول چیست وبه چه کار می آید؟

10-تفاوت سلول گیاهی وجانوری را بنویسید؟

11-کار هریک از اندام های زیر را بنویسید؟

1-ریبوزوم                         2-واکوئل                      3-میتوکندری

4-جسم گلژی                   5-شبکه آندوپلاسمی

12-کلنی چیست؟ مثال بزنید؟

13-بین نوع کار وشکل سلول ها........................وجود دارد.

14-کار بافت پوششی چیست؟مثال بزنید؟

15-شکل سلول خونی وعصبی چگونه است؟

16-بافت چیست ؟انواع بافت را بنویسید؟

17-اندام یا عضو چیست؟مثال بزنید؟

18-دستگاه چیست؟ مثال بزنید؟

19-بافت پیوندی چیست؟شامل چه بافتی است؟

20-سازمان بندی سلول ها را به ترتیب بنویسید؟نویسنده : احسان نظرات: بازدید:393 تاریخ: 25 / 12 / 1392 موضوع:علوم هفتمسوالات
1-منظور از آب زیرزمینی چیست؟
 
2- رایج ترین راه های دستیابی به منابع آب زیرزمینی را بنویسید

3- یکی از عوامل موثر در ویژگی خاک را بنویسید .
 

4- ماسه و رس را  با هم مقایسه کنید .
 
5- منظور از قابلیت نفوذپذیری چیست .

6- سه عامل موثر بر نفوذ آب به داخل زمین را بنویسید ؟نام ببرید
 
7- زمین های که نفوذ پذیری زیاد دارند برای کشاورزی مناسب نیستند دلیل چیست
 
8- سرعت حرکت آب زیرزمینی در سال چقدر است
 
9- جهت حرکت آب زیرزمینی چگونه است
 
10- سرعت حرکت آب زیرزمینی به چه عواملی بستگی دارد
 
11- غار چگونه به وجود می آید ایستگاه علوم
 

12- آبرفت چیست

13- به چه دلیل آبرفت ها برای تشکیل آب زیزمینی مناسب است
 
14- آیا خاک رس برای ذخیره آب زیرزمینی مناسب است؟ چرا؟
 
15- منظور از منطقه اشباع چیست
  ایستگاه علوم

16- سطح ایستابی چیست

17- چه رابطه ای بین عمق چاه و سطح ایستابی وجود دارد .
 

18- عمق چاه به چه عواملی بستگی دارد ایستگاه علوم 

19-عمق سطح ایستابی به چه عواملی بستگی دارد
 
20- برای تامین آب مصرفی از آبهای....................و......................استفاده می کنیم
 
21- آبخوان چیست ایستگاه علوم
 
22- انواع سفره آب زیرزمینی را نام ببرید
 
23- منظور ازسفره آب زیرزمینی آزاد چیست و بیشتر در کجا قرار دارد
 
24- آب موجود در آبخوان آزاد از چه طریق قابل بهره برداری است
 
25- چشمه چگونه به وجود می آید؟
 
26- چشمه آب گرم در کجا وجود دارد؟ ایستگاه علوم
 
27- برداشت بی رویه از آب زیرزمینی چه مشکلاتی را به وجود می آورد
 
28- آبخوان تحت فشار در کجا تشکیل می شود؟
 
29- ویژگی آبهای زیرزمینی را بنویسید ایستگاه علوم
 

30- مهمترین املاح موجود در آب زیرزمینی ....................و......................هستند

31- منظور از آب سخت چیست؟ ایستگاه علوم 

32- قنات چیست و بیشتر در چه مکانی از آن استفاده می شود
 
33- چرخه آب چیست
 

34- انرژی موجود در چرخه آب از ..................................... تامین می شودنویسنده : احسان نظرات: بازدید:302 تاریخ: 25 / 12 / 1392 موضوع:علوم هفتمسوالات

1-انرژی را تعریف کنید

2- مهمترین ویژگی انرژی چیست؟

3- در هر کدام از جملات زیر کار به چه معنایی دارد
امروز خیلی کار دارم                      کار من دندان پزشکی است
در حال کار کردن برای حل مشکلم هستم                 
4- کار را از نظر فیزیکی تعریف کنید
 

5- دو عامل مهم در انجام کار را بنویسید


6- در هرمورد اثر نیرو را بنویسید
الف)ماشین در حال حرکت است و روی پدال گاز فشار میدهیم
ب)وقتی فنر را می کشیم
ج)وقتی پدال ترمزماشین را فشار می دهیم
د)وقتی فوتبالیست برای پنالتی  به توپ ضربه می زند
ه)وقتی فرمان اتوموبیل را می چرخانیم
7- وقتی جسمی را روی زمین می کشیم بر چه نیرویی غلبه می کنیم و کدام نیرو کار انجام میدهد
 
8- وقتی جسمی را از زمین بلند می کنیم  بر چه نیرویی غلبه می کنیم و کدام نیرو کار انجام میدهد
 
9- در چه صورت نیرو کار انجام نمی دهد
 
10- علی میخواهد جعبه سنگینی را  بلند کند ولی نمی تواند
آیا انرژی و نیرو مصرف کرده است؟        آیا کار انجام داده است؟دلیل بیاورید
11- فرمول کار را بنویسید . ایستگاه علوم   
12- جسمی را با نیروی50 نیوتون را 4 متر جابجا می کنیم مقدار کار را حساب کنید؟
 
13- برای بالا بردن جسمی به جرم 10 کیلوگرم 2500 ژول انرژی مصرف می شود این جسم تا چه ارتفاعی بالا می رود
 
14- سامان 2 کیلو ژول انرژی مصرف می کند تا جسمی را 400 سانتی متر جابجا کند جرم جسم چقدر است؟
 

پاسخ:

کار=نیرو * جابجایی     2000=  4 * نیرو        درنتیجه         نیرو ( وزن ) =  4  : 2000 

وزن = 500 نیوتن    و  جرم برابر با 50 کیلو گرم

15- اگر مقدار نیروی وارد شده بر یک ماشین نصف شود و مقدار جابجایی ماشین 4 برابر شود مقدار کار انجام شده چقدر است؟
ایستگاه علوم 
16- دانش آموزی کتابی به وزن 4 نیوتن را با نیروی 2 نیوتنی روی میز به انداره 2 متر می کشد کار نیروی دانش آموز و نیروی جاذبه زمین چقدر است؟
 
17- شکل های مختلف انرژی را بنویسید  و برای هر کدام مثال بزنید
 
18- در هر کدام از وسایل یا پدیده های زیر چه تبدیل انرژی روی می دهد
ایستگاه علوم 
ایستگاه علوم  استارت خودرو                         ماشین لباسشویی                     میکروفون
کرم شب تاب                          سوختن چوب                          بلندگو
موتور ماشین                          باتری معمولی                          بخاری برقی
ژنراتور(دینام)                         بخاری نفتی                            غذاسازی گیاهان
19- انرژی جنبشی چیست؟
20- انرژی جنبشی یک جسم به چه عواملی بستگی دارد

21- اگر دو اتوموبیل مشابه باشد و سرعت یک ماشین بیشتر باشد انرژی جنبشی کدام بیشتر است دلیل بیاورید
 
22- یک ماشین سواری و یک کامیون را در نظر بگیرید اگر با سرعت برابر و در یک مسیر ثابت حرکت کنند انرژی جنبشی کدام بیشتر است دلیل بیاورید
 
23- فرمول انرژی جنبشی را بنویسید

ایستگاه علوم   
24- جسمی به جرم 20 کیلوگرم با سرعت 4 متر بر ثانیه حرکت می کند انرژی جنبشی این متحرک را حساب کنید
 
25- انرژی پتانسیل را تعریف کنید
ایستگاه علوم   
26- شکل های مختلف انرژی پتانسیل را نام ببرید
 
27- منظور از انرژی پتانسیل گرانشی چیست
28- وقتی از کوه بالا میرویم انرژی..............به..............تبدیل می شود
29- وقتی از کوه پایین می آییم انرژی........................به........................تبدیل می شود
 
30 رضا در قله کوه است و به طرف پایین می آید در کدام قسمت کوه انرژی جنبشی صفر است و در کدام قسمت انرژی پتانسیل و جنبشی برابر است؟
31- انرژی پتانسیل گرانشی به چه عواملی بستگی دارد؟
 
32- فرمول انرژی پتانسیل گرانشی را بنویسید
 
33- جسمی به وزن 50 نیوتون در ارتفاع 6 متری قرار می دهیم انرژی پتانسیل گرانشی را حساب کنید
 
34- توپی به جرم 2 کیلوگرم را در ارتفاع 600 سانتی متری از سطح زمین قرار می دهیم انرژی پتانسیل گرانشی را حساب کنید
 
35- شخصی به جرم 60 کیلوگرم از 30 پله بالا می رود اگر ارتفاع هر پله 15 سانتیمتر باشد انرژی پتانسیل گرانشی را به دست آورید؟
 
36- شخصی 20 کیلوژول انرژی مصرف می کند تا از ارتفاع 40 متری بالا می رود جرم این شخص چقدر است؟
 
37- منظور از انرژی پتانسیل شیمیایی چیست؟
 
38- منظور از پتانسیل کشسانی چیست
 
39- وقتی فنر را می کشیم یا رها میکنیم انرژی.................به..................تبدیل می شود
40- وقتی فنر کشیده شده یا فشرده شده را رها کنیم انرژی..................به.................تبدیل می شود
41- وقتی کمان تیر را می کشیم انرژی...................به......................تبدیل می شود
42- وقتی کمان فشرده شده را رها می کنیم انرژی......................به.....................تبدیل می شود
43- یک ورزشکار پرش با نیزه را انجام میدهد در هر حالت چه تبدیل انرژی روی می دهد
1-هنگامی که دونده می دود
2- هنگامی که با نیزه خود را پرتاب می کند
3- وقتی ورزشکار از طرف دیگر مانع پایین می آید
4- وقتی ورزشکار به سطح تشک برخورد کند و توقف کند
 
44- تاندون یا زردپی چیست و بزرگترین آن چه نام دارد
 
45- وظیفه تاندون آشیل چیست؟
 
46-وقتی توپی را پرتاب می کنیم چه تبدیل انرژی به وجود می آید
 
47- وقتی کار انجام میشود چه تغییری در انرژی ایجاد می کند
 
48- قانون پایستگی انرژی را تعریف کنید
ایستگاه علوم   
49- بدن انسان در چه زمانی به انرژی نیاز دارد
 
50- بدن انسان از طریق......................انرژی خود را به دست می آورد
51- انرژی شیمیایی را تعریف کنید
 
52- یکای انرژی شیمیایی چیست؟
53- منظور از کیلوژول بر گرم چیست
 
54- منظور از انرژی موجود در روغن نباتی 2/32کیلوژول بر گرم است چیست؟
 
55- چه رابطه ای بین ژول و کیلو کالری وجود دارد؟
 
56- 10 کیلو کالری چند ژول است؟
ایستگاه علوم   
57- منظور از آهنگ مصرف انرژی چیست؟
 
58- آهنگ مصرف انرژی در بدن 16 کیلوژول است این جمله یعنی چه؟نویسنده : احسان نظرات: بازدید:328 تاریخ:شنبه 24 / 12 / 1392 موضوع:علوم هفتمسوالات
نمونه سوال علوم هفتم فصل نهم

1-منبع اصلی انرژی های ما ر ابنویسید . ایستگاه علوم
 
2- انرژی خورشیدی در چه قسمتی از آن تولید می شود
 
3- انرژی خورشیدی از تبدیل انرژی....................به.................تولید می شود
 
4- دمای سطح و مرکز خورشید چقدر است
 
5- انواع سوخت ها را بنویسیدایستگاه علوم
6- بیشترین انرژی ما را...................با...............درصد و بعد از آن..............با...............درصد و..................با..............درصد و بقیه را .........................و...................تشکیل میدهد

7- سه نوع سوخت فسیلی را نام ببرید

8- سوخت فسیلی...............درصد و سوخت هسته ای...........درصد انرژی ما را فراهم می کند

9- استفاده زیاد از سوخت فسیلی چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

10- منظور از انرژی تجدید ناپذیر چیست؟
ایستگاه علوم 

11- چند انرژی تجدید ناپذیر را نام ببرید
 
12- سوخت فسیلی چگونه تشکیل می شود
 
13- نفت خام  و گاز چگونه تشکیل می شود
 
14- زغال سنگ  چگونه تشکیل می شود
 
15-سوخت فسیلی چه اثری دمای کره زمین دارد علت آن چیست؟

ایستگاه علوم
 16-سوخت هسته ای چگونه گرما تولید می کند
 
17- منظور از انرژی تجدید پذیر چیست؟
 
18- چند انرژی تجدید پذیر را نام ببرید
 
19- انرژی خورشید چگونه به زمین می رسد؟
 
20- وظیفه صفحه خورشیدی چیست؟

21- نیروگاه خورشیدی چگونه کار می کند؟
 
22-صفحه خورشیدی در چه وسایلی وجود دارد؟
 
23- وظیفه آبگرمکن خورشیدی چیست؟

ایستگاه علوم
24- انرژی مورد نیاز ایستگاه بین المللی فضایی چگونه تامین می شود
 
25- باد چیست فیلم های آموزشی و سرگرمی
 
26- چند کاربرد آسیاب بادی را بنویسید؟
 
27- وظیفه توربین بادی چیست؟
 
28-مراحل تولید انرژی الکتریکی به وسیله توربین بادی را بنویسید؟
 
29-وقتی باد بر سطح آب می وزد چه تبدیل انرژی روی می دهد ؟
 
30- موج دریا چگونه به وجود می آید
 
31- درچه صورت موج دریا یزرگتر است ؟
 
32- برای مهار انرژی ذخیره شده در موج دریا از چه وسیله ای استفاده می کنیم
 
33- انرژی برق آبی یا هیدرولیک چیست؟
 
34- انرژی پتانسیل گرانش آب توسط..................و.......................تبدیل به انرژی الکتریکی می
شود
ایستگاه علوم
 
35- پاک ترین روش تولید برق کدام است
 
36- چگونگی تبدیل انرژی آب پشت سد به انرژی الکتریکی را بنویسید
 
37-منظور از انرژی زمین گرمایی چیست؟ دانستنیهای علمی
 
38- چند دلیل بیاورید که انرژی گرمایی زمین را ثابت کند
 
39- چند کاربرد انرژی زمین گرمایی را بنویسید
 
40- در کدام مناطق ایران  از انرژی  زمین گرمایی استفاده می کنند
 
41- چگونه از انرژی زمین گرمایی استفاده می شود
 
42- انرژی خورشید از طریق......................در گیاهان ذخیره می شود
 
43- پسماند چیست

ایستگاه علوم 
44-منظور از شرایط هوازی و بی هوازی چیست
 
45- زیست گاز چیست؟
 
46-چند کاربرد زیست گاز را بنویسید
 
47- کامپوست چیست

ایستگاه علوم 
48-مراحل تبدیل سوخت زیستی به گاز را بنویسید
 
49- دو مزیت کاربرد گاز طبیعی به جای دیگر منابع تجدید پذیر چیست؟
 
50- دو عیب گاز طبیعی را بنویسید.


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:347 تاریخ:شنبه 24 / 12 / 1392 موضوع:علوم هفتمسوالات
گروهی از دانشمندان در بررسی‌های خود فهميدند که مورچه‌ها در لانه‌های خود پزشکي دارند که بچه‌های آنها را واکسیناسیون می‌کند.

در یک لانه مورچه‌ زمانی که نقش هر یک از اعضا مشخص می‌شود کسی نیز شغل پزشکی را انتخاب می‌کند. در اصل این شغل یک نقش براي همه نیست كه تمام مورچه‌ها توانایی انجام آن را داشته باشند. پزشک مورچه‌ها متخصص بیماری‌های عفونی وواگیردار است.به گزارش روزنامه قانون این پزشک در واقع یک مورچه بیمار است که در سراسر کلونی (لانه) می‌چرخد و از آن درمان بیماری‌ها برای سایر مورچه‌ها گرفته می‌شود. دانشمندان با کشف این اثر از آن به عنوان نوعی واکسیناسیون یاد کرده‌اند که در حفظ سلامت کل خانواده مورچه‌ها نقش بسیار مهمی بازي می کند.

 برای درک بهتر این‌که این سیستم بهداشتی تا چه حد در داخل لانه مورچه‌ها اهمیت دارد کافی است که جایی مثل یک شهر شلوغ و پرجمعیت را در نظر بگيريد که در آن خطر ابتلا به یک بيماري عفوني می‌تواند به تمام مردم شهر سرایت کند.

به گفته این دانشمندان، مورچه‌ها در برابر عوامل بیمار كننده به بهترین شكل یعنی به صورت گروهي عكس العمل نشان می‌دهند.نویسنده : احسان نظرات: بازدید:199 تاریخ:دو شنبه 19 / 12 / 1392 موضوع:سایرمطالب و مقالات علمی
معمای پدر و پسر

اگه تونستین این سوال رو پاسخ بدین!

روزی پدر و پسری در یک تصادف زخمی می شن.

وقتی اونا رو به بیمارستان می برند پدر می میره اما پسر زنده میمونه در حالی که زخمیه وقتی دکتر  می یاد اونو عمل کنه میگه این که پسر خودمه!!!

چطوری چنین چیزی ممکنه؟؟

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

جواب معما: دکتر مادر بچه بوده.به همین راحتی!!!

 


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:187 تاریخ: 11 / 12 / 1392 موضوع:سایرمعما وتست هوش

در یک روز گرم تابستانی 3 لباس بر روی بند در 52 دقیقه خشک میشود . در دما و شرایط ثابت 6 لباس در چند دقیقه خشک می شود؟

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

گول سوال رو نخورید در همان 52 دقیقه خشک میشوند


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:181 تاریخ:شنبه 10 / 12 / 1392 موضوع:سایرمعما وتست هوش

تست هوش فقط در 5 ثانیه جواب بدین


تست هوش باید پس از خواندن سئوال در عرض فقط ۵ ثانیه به آن جواب درست را بدهید در پایان تعداد پاسخهای درست شما ضرب در ۱۰ میشود و میزان آی کیو شما را نشان میدهد (آسانی سوالات شما را گول نزند !!!)
- بعضی از ماهها ۳۰ روز دارند بعضی ۳۱ روز چند ماه ۲۹ روز دارد؟

۲- اگر دکتر به شما ۳ قرص بدهد و بگوید هر نیم ساعت ۱ قرص بخور چقدر طول میکشد تا تمام قرصها خورده شود؟

۳- من ساعت ۸ شب به رختخواب رفتم و ساعتم را کوک کردم که ۹ صبح زنگ بزند وقتی با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شدم چند ساعت خوابیده بودم؟

۴- عدد ۳۰ را به نیم تقسیم کنید وعدد ۱۰ را به حاصل آن اضافه کنید چه عددی به دست می آید؟

۵- مزرعه داری ۱۷ گوسفند زنده داشت تمام گوسفند هایش به جز ۹ تا مردند چند گوسفند زنده برایش باقی مانده است؟

۶- اگر تنها یک کبریت داشته باشید و وارد یک اتاق سرد و تاریک شوید که در آن یک بخاری نفتی یک چراغ نفتی و یک شمع باشد اول کدامیک را روشن میکنید؟

۷- فردی خانه ای ساخته که هر چهار دیوار آن به سمت جنوب پنجره دارد خرسی بزرگ به این خانه نزدیک میشود این خرس چه رنگی است؟

۸- اگر ۲ سیب از ۳ سیب بردارین چند سیب دارید؟

۹- حضرت موسی از هر حیوان چند تا با خود به کشتی برد؟

۱۰- اگر اتوبوسی را با ۴۳ مسافر از مشهد به سمت تهران برانید و در نیشابور ۵ مسافر را پیاده کنید و ۷ مسافر جدید را سوار کنید و در دامغان ۸ مسافر پیاده و ۴ نفر را سوار کنید و سرانجام بعد از ۱۴ ساعت به تهران برسید حالا نام راننده اتوبوس چیست؟ ارزیابی تست براساس تعداد جوابهای نادرست سطح هوش

۷تا و بیشتر دانش اموز دبستان

۶ تا دانش اموز دبیرستان

۵ تا دانشجو

۲-۳ استاد دانشگاه

۱ مدیران ارشد . . . . .پاسخ تست ها


۱- تمام ماهها حداقل ۲۹ روز را دارند

۲- یک ساعت (شما یک قرص را در ساعت ۱ و دیگری را درساعت ۱/۵ و بعدی را در ساعت ۲ می خورید)

۳- ساعت کوکی نمیتواند شب و روز را تشخیص دهد پس به اولین ساعت ۹ که برسد زنگ میزند که
ساعت ۹ شب است

۴- حاصل ۷۰ است ( تقسیم بر نیم معادل ضرب در ۲ است)

۵- او ۹ گوسفند خواهد داشت

۶- کبریت

۷- سفید چون خانه ای که هر چهار دیوارش رو به سمت جنوب پنجره داشته باشد باید در نوک قطب جنوب باشد

۸- همان۲ سیب

۹- هیچ( حضرت نوح بود نه حضرت موسی)

۱۰- خوب خودتونید دیگه( نام خودتان)


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:174 تاریخ:جمعه 09 / 12 / 1392 موضوع:سایرمعما وتست هوش

تجزیه ‌ی آب( H2O ) به اکسیژن و هیدروژن

 آن‌چه نیاز دارید

  • دو مداد(مداد HB معمولی مناسب است، اما2= HB بهتر است

 • شیشه‌ی خالی مربا( با گنجایشی حدود نیم لیتر)

  • قطعه‌ی مربع شکلی از کارتن به اندازه‌ای که دهانه‌ی شیشه را بپوشاند

  • نوار چسب

  • آب

  • باتری چراغ قوه

  • نمک

 

 آن‌چه باید انجام دهید

  دو انتهای مدادها را نوک تیز کنید. پیش از آن که به تیزکردن انتهای مدادها بپردازید، پاکن انتهای مداد و بخش فلزی آن را به طور کامل جدا کنید. شیشه‌ی مربا را تا زیر دهانه‌ی آن با آب پر کنید. چند قاشق چای‌خوری نمک به شیشه‌ی پر از آب بیفزایید. مربع کارتونی را به سر شیشه بچسبانید. به دقت، یکی از مدادها را از کارتن بگذرانید، به گونه‌ای که نوک مداد به طور کامل زیر آب باشد. نزدیک سه سانتی‌متر فاصله از مداد اول، همین کار را برای مداد دوم انجام دهید. مداد اول را از نوک گرافیتی‌اش به انتهای منفی باتری وصل کنید. یعنی، یک انتهای سیم را به دور نوک مداد بپیچید و انتهای دیگر را به انتهای منفی باتری. اکنون باید یک مداد به قطب منفی و مداد دیگر به قطب مثبت باتری وصل شده باشد. انتهای دیگر مدادها، که سیم به آن‌ها وصل نیست، باید در آب غوطه‌ور باشد. اکنون باید حباب‌هایی از نوک‌های غوطه‌ور در آب بیرون بزند.

 

 

  آن‌چه رخ می‌دهد

  شما در حقیقت یک پیل الکترولیز درست کرده‌اید. گرافیت مداد یک هادی جریان الکتریکی است. جریان الکتریکی از قطب منفی باتری به درون گرافیت جریان می‌یابد و از راه آب به قطب مثبت هدایت می‌شود. نوک گرافیتی را که به قطب مثبت وصل است، آندو نوک گرافیتی را که به قطب منفی وصل است، کاتدگویند. حباب‌هایی که پیرامون آند تشکیل می‌شوند، گاز اکسیژن(O 2) هستند. حباب‌هایی که پیرامون کاتد تشکیل می‌شوند، گاز هیدروژن(H 2) هستند. حباب‌ها نتیجه‌ی الکترولیز(برق‌کافت) هستند؛ یعنی، فرایندی که باعث تغییر شیمیایی در پیل الکترولیز می‌شود. در این جا، تغییر شیمیایی تولید گاز هیدروژن و اکسیژن از آب است. شما ممکن است متوجه شده باشید که پیرامون کاتد نسبت به آند حباب بیش‌تری جمع می‌شود. این حقیقت به این خاطر است که آب از دو اتم هیدروژن و یک اتم آب تشکیل شده است: H2O . بنابراین، در برابر هر مولکول گاز اکسیژن دو مولکول گاز هیدروژن خواهیم داشت.

 

 نکته‌هایی برای آموزگاران و خانواده

  آب درون شیشه نباید زیاد نمک داشته باشد. اگر آب بسیار غلیظ باشد، احتمال آن وجود دارد که گاز کلر تولید شود. افزودن فنول‌فتالین(ماده‌ای که در برخی ضد یبوست‌ها وجود دارد) به آب درون شیشه، باعث افزایش pH در نزدیکی کاتد می‌شود. از این رو، پیرامون کاتد قرمز می‌شود. با شیره‌ی کلم قرمز نیز می توان به این حقیقت پی‌برد. شیره‌ی کلم قرمز در محل کاتد، آبی و در محل آند، قرمز می‌شود. البته، مشاهده‌ی این رویداد دشوار است، زیرا رنگ ارغوانی تیره‌ی شیره‌ی کلم، تغییر رنگ را می‌پوشاند. اگر می‌خواهید حباب‌های بیش‌تری تشکیل شود، باتری‌های بیش‌تری اضافه کنید.


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:230 تاریخ:جمعه 09 / 12 / 1392 موضوع:سایرمطالب و مقالات علمیدانستنی ها

 

 


نویسنده : احسان نظرات: بازدید:201 تاریخ:سه شنبه 06 / 12 / 1392 موضوع:سایردانستنی هامعما وتست هوش